Dlouhosrsté kočky
Himalájsko-perská kočka (Himalaya cat)
Himalájsko-perské kočky jsou hraví, přítulní, někdy odvázaní, někdy pyšně zdrženliví.
PŮVOD:
Plemeno bylo vyšlechtěno v USA v 50. letech 20. století. Vzniklo křížením Siamských koček s Perskými kocoury. První výzkumy jejich křížení proběhly ještě ve 20.letech minulého století v Británii. Roku 1930 do výzkumu vstoupili také američtí genetici.
VELIKOST:
Robustní postava.
SRST:
Srst je dlouhá, měkká a hustá, na krku vytváří „přepychový límec“. Krásná a hedvábná srst je zbarvená stejně, jako u Siamských koček. Na základním zbarvení srsti jsou odlišně zabarvené známky, a to na čumáku, uších, tlapách ale i na ocase. U color-pointů rozlišujeme 20 různých barevných variant. Nejrozšířenější z nich jsou: silikon-point, modrý-point, čokoládový-point, linkovaný-point(pruhovaný), červený-point, dortový-point.
HLAVA:
Hlava je velká a kulatá, čelisti jsou rozvinuté.
NOS:
Čumák nosu je krátký.
UŠI:
Uši jsou malinké, velice široce postavené, pokryté hustou srstí.
OČI:
Oči jsou velké a kulaté, jasně modré barvy.
TĚLO:
Robustní tělo má poněkud kratší nohy.
OCAS:
Ocas není dlouhý, k tělu však úměrný, pokrytý hebkou srstí.
CHARAKTER:
Kolor-pointi jsou hraví, přítulní, někdy odvázaní, někdy pyšně zdrženliví. Mají svoji individuální nenapodobitelnou povahu. Jsou však přátelští a důvěřiví.
OSTATNÍ POPIS:
Název plemene je Dlouhosrstý Kolor-point; v USA a v některých jiných zemích je známé jako Himalajsko-perské.
Vnější vzhled je stejný, jako u perských koček.
PÉČE:
Péče o srst se ničím neliší od péče srsti perských koček.
Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz
Kurilský bobtail dlouhosrstý (Kurilean Bobtail Longhair)
Kurilský bobtail dlouhosrsty je silná, elegantní kočka…
VELIKOST:
Kurilský bobtail dlouhosrstý není velká kočka.
HMOTNOST:
V rozmezí 3 až 5,5 kg.
SRST:
Délka srsti je střední až dlouhá. Připouští se všechna zbarvení a jejich kombinace, kromě color-point a habešského.
HLAVA:
Hlava kočky není velká, je ve tvaru rovnoramenného trojúhelníku. Čelo má ploché, se sotva viditelným přechodem na rovný nos. Lícní kosti jsou vysoko posazené a čelisti ploché. Čumák má úzký s viditelnými polštářky pod knírem, přecházející do úzkého a silného podbradku.
UŠI:
Uši jsou velké nebo středně velké, vysoce a rovně posazené, otevřené dopředu.
OČI:
Jsou středně velké, oválné, šikmo posazené. Jejich barva odpovídá zbarvení srsti. Je zastoupena všemi odstíny žluté a zelené.
TĚLO:
Kurilský bobtail dlouhosrstý je silná a elegantní kočka s urostlým kvadratickým tvarem těla. Zadek je nadnášen a ověnčen rozmarným ocasem. Končetiny jsou pevné, tělu úměrné. Zadní konče
tiny jsou výrazně delší, než přední. Tlapy jsou zakulacené. Tělo je pokryté lesklou a tvrdou srstí, s bohatým základem.
OCAS:
Ocas tvoří jakousi „bambuli“. Je 4 až 13 cm dlouhý, rovný nebo zatočený, pokrytý delší srstí.
NEDOSTATKY:
Nedostatky: těžký, hrubý typ; dlouhý tvar těla; velká kulatá hlava; tupý čumák; nízké či kulaté lícní kosti; kulaté, velké, rovně posazené oči; nevelké, široce posazené uši; těžké, dlouhé, přízemní tělo; slabá propadlá záda; tenké, krátké končetiny; chybění ocasu, nebo jeho délka přesahuje 13 cm s konečkem stočeným do kroužku a s přebytkem srsti na konci; smotaná srst bez základu.
PÉČE:
Kurilský bobtail dlouhosrstý nevyžaduje žádnou zvláštní péči.
CHOVATELSKÉ ORGANIZACE, KTERÉ PLEMENO UZNÁVAJÍ:
Kurilský bobtail dlouhosrstý se uznává pouze v klubech WCF. Standard byl zaregistrován v roce 1922 až 1944.
Orientální dlouhosrstá kočka - javánská (Oriental Longhair (Javánka))
Orientální dlouhosrstá kočka (javánská) je plemeno dlouhosrstých koček. Orientální dlouhosrstá kočka je přátelská, mazlivá, čilá a podnikavá kočička.
PŮVOD:
Zkřížením Orientální krátkosrsté kočky s Balijskou kočkou byly vytvořeny hedvábné orientální kočky s polodlouhou srstí. Došlo k tomu v roce 1985 v Severní Americe v chovatelském zařízení Sholine paní Sheryl Ann Boyle.
PŘIKŘÍŽENÁ PLEMENA:
Siamské kočky, Balijské kočky a Orientální krátkosrsté kočky.
VELIKOST:
Orientální dlouhosrstá kočka je středně velká kočka.
HMOTNOST:
V rozmezí 4,5 až 6 kg.
SRST:
Srst je krásně hedvábná a těsně přiléhá k tělu.
CHARAKTER:
Orientální dlouhosrstá kočka je přátelská, mazlivá, čilá a podnikavá kočka.
PÉČE:
Orientální dlouhosrstá kočka nevyžaduje žádnou zvláštní péči.
CHOVATELSKÉ ORGANIZACE, KTERÉ PLEMENO UZNÁVAJÍ:
FIFé, CFA, TICA
Povídání o plemeni:
Javánka podobně jako balinéska nemá žádnou souvislost s indonéským ostrovem, podle kterého byla pojmenována. Škoda, že toto poetické pojmenování se oficiálně změnilo na orientální dlouh
osrstá, neboť podle logiky věci, by se balinésky měly nazývat siamské dlouhosrsté kočky. Další používaný název pro toto plemeno je mandarín.
Javánka je relativně nové plemeno, které vzniklo křížením balinésky a orientální krátkosrsté kočky. Na jejich vyšlechtění se nezávisle na sobě podíleli chovatelé ze Spojených států a Británie. Javánka je tedy považována za mladší plemeno než balinéska a první výraznější osobnosti tohoto plemene se objevili až v 70-tých letech 20. století.
Na javánky se vztahuje stejná charakteristika jako na orientální krátkosrsté kočky, samozřejmě s výjimkou délky srsti. A nebo se dá říct, že je to plně zbarvená balinéska. Javánky jsou štíhlé, dlouhé, elegantní kočky s hedvábnou srstí bez podsady. Hlava tvoří trojúhelník, uši jsou velké a nízko nasazené. Nos je dlouhý a rovný, oči zelené, mandlové a zešikmené, což dává javánkám tajuplný orientální výraz.Tělo je jemné, ale dobře osvalené s dlouhým krkem. Nohy jsou vysoké a štíhlé, s malými oválnými tlapkami. Ocas je dlouhý, dobře osrstěný jemnou, hedvábnou srstí. Srst na těle je také delší, ale přilehlá, bez podsady, krčního límce a necuchá se, proto je péče o ní jednoduchá.
Zbarvení javánek je stejné jako u orientálek, tj. v barvách plných (černá, čokoládová, modrá, lilová, červená, krémová, skořicová, plavá), želvovinové, navíc mohou být s kresbou (mramorovaná, tygrovaná, tečkovaná, ticked tabby), nově i se stříbrným tipingem a stínovaná. Existuje i čistě bílá javánka se zelenýma očima. Trochu matoucí uznávání barevných variet je u CFA, kde jsou pod javánkami zařazeny skoro všechny balinésky, kromě čtyř siamských typů se sealovými, čokoládovými, modrými a lilovými (v USA ledovými) odznaky (tzn., že např. balinéska s červenými odznaky nebo balinéska s lilovými odznaky s kresbou je v CFA vedena jako javánka).
Javánka je milá, inteligentní a aktivní kočka, která trpí nechutí být sama. Nejšťastnější je, když se zabývá nějakou činností ve společnosti svého člověka.
Křížení orientálních krátkosrstých koček s javánskými je povoleno kvůli vylepšení typu javánek. Koťata narozená z tohoto spojení se nazývají varianti a nelze je použít zpětně do chovu krátkosrstých orientálek. Rovněž křížení balinések a javánek mezi sebou je možné.